Jdi na obsah Jdi na menu
 


POPIS-Andulka vlnkovanáObrazek
Čeleď:
Papouškovití (Psittacidae) Podčeleď: Papoušci (Psittacinae)
Rod: Andulka (Melopsittacus)

Anglický název: Budgerigar, Budgie
Německý název: Wellensittich

Délka: 18 - 23 cm (včetně ocasu)

Hmotnost: 30-40 g

Popis: hlava: čelo, tváře a hrdlo žluté, vzadu černé vlny, na tvářích modré a černé skvrny, oči: s bílou duhovkou, zobák: olivošedý, ozobí u samce modré, u samice hnědé, prsa a břicho: zelené, křídla: žlutá s černými vlnami, ocas: modrý, nohy: šedé

Výskyt: téměř celá Austrálie až na Tasmánii, Byla vysazena i na jiných místech.

Život v přírodě: tvoří hejna, žije nomádicky, v lesích, v travnatých savanách, v suchých křovinatých oblastech, v otevřené polopouštní krajině

Hnízdění: od března, koloniálně v dutinách stromů, ve skalních a zemních děrách, v lidských stavbách, samice snáší 4-6 vajec, mláďata se líhnou za 18 dní a opouštějí hnízdo 30 dnů po vylíhnutí

Chov: vhodný druh i pro začínající chovatele, vhodný i do malé klece - 40x40x60

Potrava: směs semen - proso,oves, lesknice, travní semeno, ovoce, zelenina, zelené krmivo, větvičky k okusování. Jako pamlsek nám poslouží senegalské proso.

Velikost kroužku: 4,0 mm

Délka života: cca. 10 let

Cena: 50-160 kč za obyčejné, za výstavní i několik tisíc


Zajímavosti a rady pro chovatele:
Andulka je se u nás nejčastěji chovaný papoušek. I v přírodě je na většině oblastí výskytu hojný. Kromě přírodního zbarvení existuje mnoho barevných odchylek a mutací. Z mutací jsou nejčastější andulky s bílou hlavou a modrým břichem, celkově bílé nebo celkově žluté(lutino).

Andulky jsou velmi nenáročné, snášenlivé a zvědavé, dají se celkem snadno ochočit, snadno se přizpůsobí změně prostředí a snáší dobře i chladné počasí. Jejich přezimování není obtížné, snášejí i mrazy -10°C. Při nízkých teplotách je však dobré, aby měli tlustá bidla. Na tlustších bidlech si mohou nohy schovat pod peří. Jinak může docházet k omrzlinám prstů. Nejlepší je nadulku umístit alespoň do sklepních prostorů, nebo voliérů potáhnout igelitem, aby se andulku vyhly přímému mrazu. Nejideálnější teplota pro přezimování je okolo -4°C.

 

 

Ve srovnání s jinými papoušky mají poměrně tichý hlas. Většinou se ozývají příjemným štěbetáním, občas jsou i hlasitější, především když "nadávají" nebo volají jiného ptáka. Někteří jedinci se naučí poměrně dobře mluvit, jiní třeba jen jedno slovo, ale někteří se neanučí vůbec. Andulky hlodají míň než jiní papoušci. Doporučuje se jim však stále dávat větvičky nebo stromovou kůru k okusování, aby nepoškodily dčevěné vybavení domu či bytu.

Andulka je společenský papoušek, kterého můžeme chovat v párech nebo ve skupinách. Ve skupině může být lichý samec, ale nikdy samice. Přespočetná samice bude stále vyvolávat hádky a v případě hnízdění rozbije snůšku nebo dokonce i zabije mláďata jiných párů. Můžeme andulky chovat ve společné voliéře s korelami chocholatými. Neměli bychom je chovat společně s agapornisy, kteří bývají agresivní k jiným druhům papoušků a mohli by andulku zranit nebo i zabít.

Některé andulky se rády koupou, ale ke koupání nepoužívají žádné nádoby, které se za tímto účelem prodávají v obchodech, ale raději si navlhčují peří c mokrém salátověm listí. Občas bychom měli andulku kropit vlažnou vodou rozprašovačem na květiny.

Andulka se dá bez problémů chovat v obyčejném bytě, pokud ji pravidelně pouštíme prolétnout ven. Ráda a často létá, pokud nemá k tomu možnost, snadno ztloustne. Bohužel právě u andulek se často stává, že svému chovateli uletí. Musíme proto před otevřením klece vždy důkladně kontrolovat, jestli jsou opravdu všechna okna zavřena.

Mladí ptáci pohlavně dospívají ve 3 až 4 měsících. Pro hnízdění se doporučují dřevěné budky s rozměry 15x15x25 cm s vletovým otvorem o průměru 4-5 cm. Na dně je nutno vytvořit důlek, protože 90% samic výstelku (piliny) z budky odnáší a hnízdí na holém dřevě.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

začíná se bát

(jirka, 25. 3. 2018 6:23)

ahoj, mám andulku asi měsíc. začínal jsem jí asi po týndu od koupi ochočovat a naučil jí na ruku a pozdeji i na rameno, ale posledni dobou nechce z klece ven, začína se bát i na ruku a je stále u zrcátka nebo u krmení. na klas prosa vůbec nejde a spíše se ho bojí.podaří se mi jí ještě někdy ochočit ? díky za jakou koliv radu.

Re: začíná se bát

(Betty, 22. 5. 2018 17:31)

Ahoj.
Dát andulce na hraní zrcátko není ideální. Může se totiž fixovat na svůj odraz v zrcátku -považuje ho za partnera/kamaráda a pak právě začne být plachá vůči lidem.
Přesně tohle se nám dělo s jednou andulkou. Od té doby chováme andulku bez zrcátka a naše nynější dokonce začíná mluvit :)

Re: začíná se bát

(Tobias, 21. 12. 2021 21:51)

Ahoj, určitě se ti jí podaří ochočit, ale pokud nechce ven tak ji zkus dát pryč to zrcadlo. Až ji ochočíš a naučíš jí třeba mluvit, ale když si andulku pořídíš tak nedávej k ní zrcadlo protože se díky tomu nebude chtít ochočit tak to zkus.

andulka-papousek vlnkovaty

(verka, 14. 8. 2019 21:46)

dobry den chci se zeptat jak poznam pohlavi u andulek papousek vlnkovaty prosim za odpovet mam i fotky ale nevim jak seto sem dava

poraďte prosím

(elis, 15. 3. 2016 17:13)

Ahoj budu mít andulku. Někde píšou že je nejvhodnější podestýlka písek jinde noviny. jak je to tedy?

Re: poraďte prosím

(jana, 1. 8. 2016 18:06)

Barevne noviny nikdy,nedavam nic ale kazdy den vyndavam vysuvne dno a vydrbu,6

Re: poraďte prosím

(jana, 1. 8. 2016 18:07)

Barevne noviny nikdy,nedavam nic ale kazdy den vyndavam vysuvne dno a vydrbu,6

Re: poraďte prosím

(jana, 1. 8. 2016 18:07)

Barevne noviny nikdy,nedavam nic ale kazdy den vyndavam vysuvne dno a vydrbu,6

Re: poraďte prosím

(Bíťa, 28. 3. 2019 17:03)

Chovám andulky už 10 let, noviny, letáky jako podklad bohatě stačí :), mít i sépiovou kost v kleci a bidýlka ideálně měnit jednou za rok za natrhané venku :).

Proďte prosím

(Lolka CZ LoL, 16. 3. 2017 19:22)

Moje kamarádka si pořídila andulku ze zverimexu byla ochočená ale pak její malý bratránek andulku chytil do rukou a ona se lekla a od té doby se bojí jít na ruku a hlavně se bojí každé ruky a i majitelky nevíme jak ji zpátky ochočit. Budeme moc rádi za každou radu. DĚKUJEME

Re: Proďte prosím

(Gabča, 2. 9. 2017 11:57)

Jestli ví jaký pamlsek má andulka ráda, tak ať si ho dá na ruku. Jestli si ho andulka vezme může ho dávat dál aby andulka postupně musela na ruku za pamlskem...

Dík moc

(Kačka , 20. 9. 2016 20:54)

AŤ JSI KDO JSI MOC SI MI POMOHLA/POMOHL K TĚMTO INFORMACÍM PÍŠU SI PRO SEBE TAKOVOU KNIHU O ANDULKACH VE KTERÉ JE POPIS JAK.SE NAZÝVÁ JAKÁ KOLIV ČÁST JEJÍHO TĚLA .RŮZNÉ INFORMACE ATD. MÁM TAM OBRAZKY ANDULEK A RŮZNÉ MALUVKY.DÍK MOC .:-)

.

(Otazka, 21. 4. 2015 18:46)

Skvělý!!!!!! Chtěla bych se zeptat jestli je možné pustit andulku třeba na zahradu bez to aniž by uletěla? Chtěla bych svého anduláčka pustit na zahradě, ale bojím se. Děkuji za odpověd :D

Re: .

(Lara, 20. 9. 2016 20:42)

To v žádném případě ona by uletěla boužel není jak velcí papoušci aby to pochopila :( i já bych ráda mého Pepíčka pustila ale boužel :/

krmeni v obdobi hnizdeni

(anonym, 4. 12. 2015 17:24)

Potřebuji radu prosím poradte někdo

pro vsechny

(ayo uwaifo, 7. 10. 2015 19:28)

lkcdknvmcdmclmcm mcoúkdf
cdjfpkolkPSVDKmkdlmj lůmccdkmdc
kdmdkcNad

Andulka

(drefh, 4. 9. 2015 16:14)

Andulky jsou výborné pro začátečníky a dají se snadno ochočit.

Andulky si navzájem ubližují

(Elisa beth, 27. 8. 2015 20:42)

Mám andulky asi 2 a půl roku. Nejdřív jsem měla asi půl roku samičku, ale byla smutná, tak jsem jí koupila samečka. Často na sebe křičeli, ale neubližovali si. Asi po roce jsem jim přidala budku, aby mohli mít mladý. Vlezli do ní poprvé až asi před pěti měsíci. Asi 2 týdny potom, co tam přišli začala samička klást vajíčka, ale nic se nevylíhlo, to samé se stalo i podruhé (viděla jsem ale jak sameček po ni skákal). Když se to tedy nepodařilo podruhé, začali andulky hodně křičet a samička ublížila samečkovi až do krve... vždycky jí byl podřízený, ale takhle daleko to nikdy nedošlo. Mám o samečka strach. Poraďte mi, co mám dělat.

2+1

(Vlasta, 13. 5. 2015 20:23)

Mohu přidat k dvojici ještě jednu andulku? Klec je velká, jen jestli si na sebe zvyknou, bojím se, aby si neublížily. Nevím pohlaví, ale nechala jsem druhou klec 14 dní vedle druhé a když jsem andulku přendala, tak se mi zdá, že ty druhé hašteří a snaží se jí klovnout. Díky za radu. Vlasta

Dekuji

(Tomáš , 6. 4. 2015 12:19)

Moc vam dekuji dozvedel jsem se zajmave informace.A ja taky chovam andulky a zase jsem o něco chytřejší,super!