Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nemoci, se kterými se můžeme setkat u andulek

 

psitakóza

Někdy se označuje jako papouščí nemoc. Původcem této nemoci jsou miniaturní bakterie z rodu Chlamydia, které byli dříve považované za viry. Je známo, že touto nemocí trpí ve volné přírodě velice hodně ptačích druhů. Papoušci se mohou nakazit buď kapénkovou infekcí od nemocného ptáka, nebo stykem s infikovaným prostředím, kde předtím přebýval nemocný pták(stačí velmi krátká doba). Výměšky nemocných ptáků obsahují zárodky nemoci! Nemoc může probíhat v akutní formě, s opravdu rychlým uhynutím během několika dnů. Přitom se zpravidla zjišťují otoky spojivek s výtokem z očí, někdy i nosních otvorů.

Po propuknutí nemoci nastupuje velmi rychle ztráta tělesné aktivity a úplné odmítání krmiva.  Pokud se ještě dostaví průjem, je uhynutí velmi rychlé.

salmonelóza

Je nemoc, která je vyvolávaná mikroby z rodu Salmonella. Ptáci se nakazí hlavně zamořeným(zkaženým) krmivem, vodou, ale i přímým kontaktem s infikovaným ptákem. Průběh může být velmi rychlý. Andulka hyne zpravidla v důsledku ztráty tělesných tekutin - průjmy. U chronického průběhu dochází často k otokům kloubů, šlach, nebo  k zaostávání v růstu, anebo ke slabosti, ospalosti a podobně. Ti ptáci, jenž jsou chronicky nemocní jsou vždy bacilonosiči. Nejlepší z cest ochrany chovů před zavlečením této nákazy je úzkostlivá péče o nezávadnost krmiva a vody k napájení, ale také důkladná karanténa nově zakoupených ptáků.

škrkavky

Jedná se o oblé červy, kteří parazitují v tenkých střevech ptáků. Andulky se nakazí krmivem, potřísněným trusem domácích nebo volně žijících ptáků, který obsahuje vajíčka škrkavek. U postižených andulek se střídá průjem a zácpa. Škrkavky se projevují ztrátou chuti k přijímánému krmivu, ospalostí a bolestivou reakcí na dotyk.  Andulka rychle hubne.

PtaČí svrab

Ptačímu svrabu jsem věnoval samostatnou rubriku, jelikož ho považuji za nejčastější onemocnění.

zvĚTŠENÍ štítné Žlázy

Podstata nemoci není zcela známá, je možné, že se na jejím vzniku podílí více faktorů. Nemoc se projevuje snadnou navitelností andulky. Ptáci dokonce ztrácejí schopnost letu. Zpočátku zjišťujeme obtížné dýchání po tělesné námaze, v konečných fázích nemoci i v klidu. Při dýchání vydávají andulky zvláštní sípavé nebo naříkavé zvuky, dobře slyšitelné zejména v noci. Obtížné dýchánívede často k nesprávné diagnoze, jako zánětu plic nebo horních cest dýchacích. Léčebně používáme přidávání jodových preparátů do vody nebo přímo do zobáčku. Došlo-li ke zvětšení štítné žlázy v důsledku nedostatku jodu, je zlepšení stavu rychlé a výrazné. V poslední době stále častěji zjišťujeme tuto nemoc u andulek dlouhodobě krmených vitaminizovaným prosem jako jediným zdrojem krmiva.

Permanentní pelichání

Se vyskytuje u andulek chovaných celoročně v teplých bytech. Zde nejde o klasickou nemoc, ale pouze o přizpůsobení trvale teplému a suchému prostředí. Jako Léčba se doporučuje pobyt na otevřeném prostoru s dodržením přiměřené délky nočního spánku v chladnějším prostředí.

Vytrhávání peŘí

Vyskytuje se u andulek jako varující příznak onemocnění vápenkou, nebo jako příznak napadení jinými kožními cizopasníky. Dokonce může jít i o postižení kůže a peří plísněmi. Léčba by se měla zahajovat teprve když andulku vyšetří veterinář. Prostředky, který budeme používat na peří by pokud možno neměl být mastný, protože si většina andulek zamaštěné peří vytrhává.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

salmonelóza

(Hanna Ježková , 20. 6. 2020 11:09)

Moje korela je pořád velice ospala a osláblá, mám podezření na salmonelózu. Co mám dělat ?

Zápeřníci???

(Alena, 12. 10. 2014 11:54)

Dobrý den, před týdnem jsem koupila na výstavě andulku, je zdravá, jí i pije, bez problému. Jen jsem dnes zahlédla na chvilinku v peří velice malého červíka, asi 2mm, tmavší barvy. Co to může být a co s tím? Andulka ještě není ochočená, abych ji mohla chytit a pořádně prohlédnout.

Děkuji.

Zeman

(Iveta, 14. 12. 2014 16:49)

Dobrý den, prosím může mi někdo poradit.
Mám doma 2 měsíce andulku , nevím jestli jí něco nechybí poněvač má stále svěšenou hlavičku.Nechce si hrát nejí vitamíny jako zakladní jablíčko.Jsem sama stoho nešťastná.Děkuji

Průjem u andulek

(Lenka, 13. 10. 2015 21:55)

Dobrý večer,
4 den má naše andulka průjem, moc nežere, nemluví, sedí načepýřená a spí. Je jí 6 let. Koupila jsem živočišné uhlí, ale zatím nezabírá. Můžete mi poradit jak jí pomoci?
předem děkuji

neznámá nemoc

(Kristýna , 27. 7. 2015 0:01)

Dobrý večer.Potřebovala bych pomoc,mám andulku asi 5 let a nikdy jsem toto neviděla.Když jsem se vrátila domů po 4 dnech se povídat na něho ( Máma ho krmila a dává vodu,když jsem nebyla doma) Vzala jsem si ho a lekla jsem se ho,protože - já nevím jak to popsat,ale narostla mu hruď a vypadal nebo do teďka vypadá jak balónek.Nechci strašit,ale takovou andulku jsem dlouho neviděla, na posledy,když můj praděd měl andulku,přesně s takovým příznakem.Celkem se o něho bojím,protože ho nechci ztratit.Nevíte co to je? Jsem zoufalá.Děkuji

Nwm

(Anička, 19. 1. 2015 14:16)

už je to v pohodě

Nwm

(Anička, 12. 1. 2015 13:55)

prosím mohli byste mi poradit? Moje andulka už asi 3 dny nejí nevím co s tím udělat. :(

pomoc

(pomoc, 23. 2. 2014 14:32)

Prosím poraďte mi. Mám doma andulky - samce a samici. Samice má okolo řitního otvoru pozůstatkyf trusu, který je přilepený na peří. Odpadnou zbytky trusu sami? Mám strach, aby mohla,,kakat´´.
Děkuji

Re: pomoc

(Andulka , 28. 10. 2014 19:24)

Papoušek si to sám vyčistí:)

nachlazení

(marie, 18. 5. 2014 9:35)

Jak se vyhnout ptačímu nachlazení?

Re: nachlazení

(Andulka, 28. 10. 2014 19:22)

Nachlazení se dá vyhnout tak že andulku nebudete mít v zimě u okna. A hlavně ji držet v teple!

nemoc

(marie, 9. 6. 2014 18:27)

Dobrý den chci se zeptat má andulka zvrací a posedává na zemi a roztahuje křidélka a pospává, nevíte co to mohlo způsobit? Děkuji

Pomoc

(Vendula, 27. 3. 2014 7:01)

Poradítemi prosím?? Mám doma 2 andulky- samce a samici. Samec podle mě má zvětšení štítné žlázy. Moc mu nejde lítat, a když už přece, tak se mu blbě dýchá a trochu sípe. Nevím, co mám dělat, a nevím, kde se dají pořídit jodové preparáty. Děkuji

jod

(marie, 18. 5. 2014 9:40)

Jodové preparáty seženete ve zverimexu. Andulka by se neměla přemáhat a kontrolujte, jestli se to nezhoršuje.

Pomoc

(Anet k., 5. 5. 2014 6:39)

Dobrý den, chci se zeptat naší andulce se na ozobíčku začlo dělat co si hrubého a strupovitého, nikde jinde to nemá jen na ozobí, je to šedo hnědo černé, andulku je stará max.8 měsíců, před měsícem ztrácela dost peří, kromě zobáčku a trošku hnědého nad zobáčkem jí nic není. Mám foto, prosím poraďte, děkuji :)

Pomoc

(Nikol, 25. 12. 2010 16:04)

Mohl by mi prosím vás někdo poradit? Já mám 3 roční andulku ale už dva dny nežere,nepije,nelítá a nemluví..Většinou sedí na nikom z nás z rodiny sedne si a začně se strašně třást a pak se divně protahuje..Může mi někdo říct co to je? nebo jak jse dá pomoc? :(

Odpověd pro Nikol

(Andulko chovatel105, 15. 2. 2014 21:18)

Skus si sní často povídat a snažit jse jí ukazovat že jse namá čeho bát možná se totiž bojí :)

Re: Pomoc

(Nikol, 25. 12. 2010 16:05)

Tak to jsme na tom stejně :( už ti někdo řek,co máš udělat?

Pomoc :(

(Andulko chovatel105, 15. 2. 2014 21:15)

Dobrý den , dámy a pánové , prosím pomožte mi moje andulka vlnkovaná má příznaky nemoce . Ale nikde jí nemohu najít :( prostě najednou nemuže dýchat , a naráží při letu například do televize, :( neví nikdo jak jse to dá vyléčit , nebo jak jse to jmenuje . Prosím Pomoc :(((((

prosím o radu

(pavel, 2. 3. 2010 16:36)

naše andulka už 4 dny nežere nepije , předtím

začala blinkat a pořád skoro spí . nevím jak jí pomoct. dík za radu pavel